Новости

Свет

Путин: Ќе одговориме на влезот на Шведска и Финска во НАТО

Доколку НАТО ја воспостави својата инфраструктура во Финска и Шведска, откако тие две земји ќе влезат во Северноатлантската алијанса предводена од САД, Русија ќе одговори со иста мерка, изјави денеска претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин.

Тој рече дека не може да се исклучат идните тензии во односите на Москва со официјален Хелсинки и Стокхолм поради влезот во НАТО.

„Мораме само јасно да кажеме дека претходно немаше закани, но во случај на распоредување на воениот контингент и инфраструктура, ќе мораме реципрочно да одговориме и да ги создадеме истите закани за териториите од кои ни се закануваат“, кажа рускиот претседател.

Евротип
SNBROKER
To Top