Новости

Свет

Резултати во живо: 192 Бајден – 114 Трамп електорски гласови

Резултатот може да се смени со пребројувањето на гласовите. 270 електорати се потребни да освои идниот претседател на САД.

06:00 192 за Џо Бајден, 114 за Доналд Трамп електорски гласови.

05:20 192 за Џо Бајден, 114 за Доналд Трамп електорски гласови.

05:00 192 за Џо Бајден, 108 за Доналд Трамп електорски гласови

04:40 98 за Џо Бајден, 95 за Доналд Трамп електорски гласови

04:30 94 за Џо Бајден, 72 за Доналд Трамп електорски гласови.

04:00 – 89 за Џо Бајден, 72 за Доналд Трамп електорски гласови.

03:32 – 89 за Џо Бајден, 54 за Доналд Трамп електорски гласови.

Тесна трка во клучните држави

Флорида, Џорџија, Северна Каролина, Пенсилванија, Тексас: Делумни резултати во клучните држави во вторникот навечер најавуваат тесна битка меѓу републиканецот Доналд Трамп и демократот Џо Бајден за влез во Белата куќа.

03:15 – По новиот блок на затворени гласачки места и пребројувањето на гласовите. Бајден добива 81 електорски глас, а Трамп 51.

03:11 – Нова промена, овој пат во корист на Доналд Трамп. Освојува 48 електорски гласови. Бајден останува на 73.

03:05 – 73 електорски гласови за Џо Бајден. 48 за Доналд Трамп. Гласањето заврши на повеќе од 10-тина гласачки места.

03:04 – Голема промена во последните 15 минути. Џо Бајден со 59 е во водство, а Трамп има 42 електорски гласови.

Моменталната состојба до 03:20 часот по држави е:

Џорџија – води Трамп

Доналд Трамп 53.8 проценти, Бајден 45 проценти. Преброени се 71 проценти од гласовите. Државата носи 16 изборни гласови

Северна Каролина – Трамп води

Бајден 48.7 проценти, Доналд Трамп 50.1 процент. Беа преброени 94 проценти. Државата носи 15 изборни гласов

Пенсилванија – Трамп води

Бајден 41.7 проценти, Доналд Трамп 55.8 проценти. Избројани 51 проценти. Државата носи 20 гласачи

Мичиген – Трамп води

Доналд Трамп 54.5 проценти, Бајден 43.5 проценти. Избројани 48 проценти. Државата носи 16 изборни гласови.

Минесота – Бајден води

Џо Бајден 55.6 отсто, Доналд Трамп 42.4  отсто. Преброени се 60 отсто од гласовите. Оваа држава носи 11 електорски гласови

Висконсин – Трамп води

Доналд Трамп 50.9, Џо Бајден 47.6.. Пребрени 49 отсто од гласовите. Оваа држава носи 10 електорски гласови.

Ново Мексико – Бајден води

Џо Бајден 53.7 отсто, Доналд Трамп 44.3. Преброени 67 отсто од гласовите. Оваа држава носи 5 електорски гласови.

Монтана – Трамп води

Џо Бајден 46.9 отсто, Доналд Трамп 50.9 отсто. Преброени се 33 отсто од гласовите. Државата има 3 електорски гласови.

Ајова – Трамп води

Џо Бајден 48.9 отсто, Доналд Трамп 49.5 отсто. Преброени се 74 отсто од гласовите. Државата има 6 електорски гласови.

Аљаска – Се чекаат резултати!

Хаваи – Се чекаат резултати!

Невада – Се чекаат резултати!

Трамп победи

 • Западна Вирџинија – 5 гласачи
 • Тенеси – 11 гласачи
 • Алабама – 9 гласачи
 • Мисисипи – 6 гласачи
 • Мисури – 10 гласачи
 • Оклахома – 7 гласачи
 • Арканзас – 6 гласачи
 • Кентаки – 8 гласачи
 • Индијана – 11 гласачи
 • Вајоминг – 3 гласачи
 • Северна Дакота – 3 гласачи
 • Јужна Дакота – 3 гласачи
 • Луизијана – 8 гласачи
 • Небраска – 5 гласачи (не ги добива сите гласачи, државата има посебен систем на дистрибуција на гласови)
 • Јужна Каролина – 9 гласачи
 • Кензас – 6 електори
 • Јута – 6 електори
 • Ајдахо – 4 гласачи
 • Флорида – 29 гласачи
 • Тексас – 38 гласачи
 • Охајо – 18 гласачи

Бајден победи

 • Илиноис – 20 гласачи
 • Вирџинија – 13 гласачи
 • Мериленд – 10 гласачи
 • Њу Џерси – 14 гласачи
 • Конектикат – 7 гласачи
 • Масачусетс – 11 гласачи
 • Мејн – 4 гласачи (не ги добива сите гласачи, државата има посебен систем на дистрибуција на гласови)
 • Делавер – 3 гласачи
 • Вермонт – 3 гласачи
 • Колорадо – 9 гласачи
 • Њујорк – 29 гласачи
 • Остров Рода – 4 гласачи
 • Дистрикт на изборите во Колумбија -3
 • Калифорнија – 55 гласачи
 • Орегон – 7 гласачи
 • Вашингтон 12 електорати
 • Њу Хемпшир – 4 гласачи
 • Аризона – 11 гласачи
GOLD
To Top