Новости

Свет

Референдуми во Украина за приклучување кон Русија

Четири региони на Украина контролирани од Москва и проруските сили се подготвуваат да одржат референдуми за приклучување кон Русија. Избирачките места почнуваат денеска и продолжуваат до 27 септември.

Овој потег беше остро осуден од Западот како нелегитимен и води кон незаконска анексија. Според аналитичарите, ова би можело нагло да ја ескалира војната. Резултатите се сметаат за однапред завршен заклучок во корист на анексија, а Украина и нејзините сојузници веќе јасно ставија до знаење дека нема да ги признаат резултатите. Областите Луганск, Доњецк, Керсон и Запорожје претставуваат околу 15% од територијата на Украина.

Одлуката доаѓа откако Киев започна контраофанзива и поврати значајна територија. Веќе седум месеци Русија води војна во Украина, војна во која загинаа илјадници, раселени милиони и ѝ наштети на глобалната економија.

Прашањето за референдумот повторно беше остро осудено од ОН.

Евротип
SNBROKER
To Top