Новости

Свет

СЗО:„Хидроксиклорокин“предизвикува срцеви проблеми

Клиничкото испитување на лекот за маларија „хидроксиклорокин“ во лекувањето на Ковид-19 привремено е прекинато поради загриженоста околу неговата безбедност, објави денеска директорот на СЗО, Тедрос Адханом Гебрејесус.
Тедрос на онлајн конференцијата за новинари истакна дека врз база на текстот објавен во научното списание „Лансет“ одлучено е привремено да се паузира со истражувањето на тој лек во пробната студија која се занимава со лекување на болеста предизвикана од коронавирусот.

Во текстот во научното списание, објавен минатата недела се наведува дека луѓето кои земаат „хидроксиклорокин“ имаат поголем ризик од смрт и срцеви проблеми од оние кои не го земаат.

Станува збор за лек против маларија кој веќе два месеци Трамп жестоко го препорачува како„чудотворен лек“ за коронавирус.

GOLD
To Top