Новости

Свет

СЗО: Можеби никогаш нема да го најдеме нултиот пациент

Светот можеби никогаш нема да најде „нула пациент“ во потрагата по потеклото на ковид-9, изјави денес Марија Ван Керхове, техничката шефица на Светската здравствена организација за оваа болест.

Тимот на СЗО што го истражува потеклото на ковид-19 треба да одржи виртуелни состаноци со своите кинески домаќини во Вухан, каде што за прв пат се појави пандемијата пред повеќе од една година, пренесува Ројтерс.

За една година од појавата на пандемијата до денеска во светот од коронавирусот , најден на пазарот во Вухан , починале над 2 милиони луѓе.

GOLD
To Top