Новости

Свет

СЗО: Постои ризик мајмунските сипаници да се рашират кај трудниците и децата

Според Светската здравствена организација (СЗО), присуството на епидемии на сипаници во повеќе од 50 земји продолжува да претставува сериозна закана, јави ДПА, цитирана од БТА.

„Загрижен сум поради постојаниот пренос на вирусот, бидејќи сугерира дека е воспоставен и може да се прошири на високоризични групи, вклучувајќи деца, луѓе со слаб имунолошки систем и бремени жени“, рече генералниот секретар на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус.

Минатата недела, мнозинството од комитетот за итни случаи, составен од независни експерти, гласаше против прогласувањето „меѓународна вонредна состојба за јавно здравје“, што е исто така највисоко ниво на загриженост на СЗО. Тоа нема да има непосредни практични последици, туку уште повеќе ќе го привлече вниманието на светските власти на проблемот и треба да доведе до уште посериозни напори за негово сузбивање.

„Иако комитетот беше против прогласување вонредна состојба, тоа не остави сомнеж дека ситуацијата е сериозна“, рече Тедрос.

Тој додаде дека 11 од независните експерти биле против прогласување вонредна состојба, додека тројца се согласиле.

„Ме советуваа што поскоро да ги свикам повторно, во зависност од ситуацијата, што ќе го направам“, рече тој.

Американскиот центар за контрола и превенција на болести објавува дневна статистика за случаи пријавени оваа година во земји надвор од Африка, каде што и порано се појавувале мајмуни сипаници. Заклучно со 28 јуни, центарот регистрирал повеќе од 4.700 случаи на мајмунски сипаници во тие земји. Дополнително, има околу 60 случаи во африканските земји каде што претходно имало епидемии.

Во почетокот на јуни, СЗО пријави повеќе од 1.500 сомнителни случаи во земји надвор од Африка.

Евротип
SNBROKER
To Top