Новости

Свет

Ученици од Чешка објавија видео: Завиткани во ќебиња, се смрзнуваат за време на часовите

На социјалната мрежа TikTok изелзе видео на кое се гледа како учениците ја следат наставата, некои дури покриени „преку глава“ со ќебиња. За сега не се знае дали видеото е автентично и дали истото навистина го има постирано некој ученик.

@anetttew #fyp #school ♬ Ring of Fire – Johnny Cash

Некои чешки медиуми шпекулираат дека основните училишта се борат со енергетската криза и дека поскапувањето на бензинот има свои последици, па „единственото нешто што училиштето го обезбеди за децата се ќебињата“.

Директорот на ОУ „Вацлав Хавел“ во Подебради во Чешка, Властимил Шпинка на почетокот на септември ги наведе мерките што планираат да ги преземат:

– Веќе разговараме за решенија за штедење, училниците ќе бидат загреани на 20 степени. Во ходниците предвидуваме ограничување на греењето. Надвор од часови ќе ја намалиме температурата на 14 степени – изјави неодамна директотор.

Во август, Министерството за енергетика и рударство на Чешка ја спомена можноста за ограничување на греењето во училиштата во случај на недостиг на гориво. Владата подготвуваше измена на регулативата со која ќе се прилагоди пропишаната температура во училниците.

Евротип
SNBROKER
To Top