Новости

Свет

Шведска веќе не му се плаши на омикрон – патниците можат да влезат без негативен ПЦР

Патниците кои пристигнуваат во Шведска веќе не мора да приложат негативен ПЦР тест, соопштила шведската влада. 

Според нив, патниците не претставуваат дополнителен ризик во ширење на омикрон сојот во земјата. 

На 28 декември тие го воведоа задолжителниот негативен ПЦР тест, но сега го укинуваат, поради големиот број дневни случаи на заразени со омикрон. Дневните бројки биле и двојно поголеми од оние во претходните бранови.

Евротип
SNBROKER
To Top