Новости

Свет

Џонсон: Ќе се одложи укинувањето на ограничувањата во Велика Британија поради новиот коронавирус

Британскиот премиер Борис Џонсон се очекува денеска да објави одложување на укинувањето на ограничувањата во земјата поради новиот коронавирус. Причината е загриженост за брзото зголемување на случаите на варијанта Делта, прва идентификувана во Индија.

Британските медиуми веќе објавија дека укинувањето на ограничувањата ќе се одложи. Вчера премиерот не ги негираше овие обвинувања и рече дека Владата продолжува да ги анализира податоците.

Џонсон во февруари најави дека сите социјални ограничувања во Велика Британија ќе бидат укинати најрано на 21 јуни. Во последните неколку недели, има брз пораст на случаите на варијанта Делта, за која се смета дека е заразна за 60 проценти од претходно доминантните видови, а научниците предупредија дека ова може да предизвика трета епидемија во земјата.

Британските власти вчера пријавија скоро 7.500 нови случаи на заразени со новиот коронавирус и осум починаа во изминатите 24 часа.

Бројот на новоинфицирани лица во последната недела е за 50 проценти поголем отколку во претходниот седумдневен период. Помеѓу 2 и 8 јуни, 15 проценти повеќе пациенти со коронавирус биле примени во болница отколку претходната недела.

Британската влада се двоуми дали да ги укине анти-епидемиските мерки, иако националната кампања за вакцинација против ковид-19 е една од најнапредните во светот. Повеќе од 78 проценти од возрасните во Велика Британија веќе примиле барем една доза на вакцина, а скоро 56 проценти биле целосно вакцинирани.

Велика Британија, со население од 66 милиони жители, пријави вкупно повеќе од 4,5 милиони случаи на коронавирус, седми најголем број во светот и повеќе од 127.000 починаа по инфекцијата. Велика Британија е европска земја со најголем број смртни случаи поврзани со коронавирусот.

СН Брокер
To Top