Новости

Шоубиз

Утринава почина легендарниот српски актер Божидар Боле Стошиќ

Актерот Божидар Боле Стошиќ почина утринава во болница во Белград во 82. година по долга борба со тешка болест.  Долгата кариера која траеше повеќе од половина век ја започна како „Боле од бурето“ во детската емисија “Илјада зошто”, а последен пат играше на сцената во мјузиклот “Фантомот од операта” во својот „Теразије театар“.

Во последното интервју за српски Курир открива зошто не играл во серијата “Подобар живот”. Иако тој беше миленик на писателот Синиша Павиќ,  неговиот колега, легендарниот Миодраг Петровиќ –  Чкаља не сакал да снима со него.

“Во Подобар живот не бев затоа што морав да имам директна сцена со Чкаља. Тој имаше  листа со осум актери со кои тој не сака да работи. На неа беше и моето име. Јас не сакав да дојдам на снимање, а да ме исфрлат надвор. Имавме конфликт на еден состанок на Советот на Драмски театар во Белград. Ми беше драг, но, беше многу  несреќен човек иако беше ултрапопуларен. Во тоа време тој не можеше да излезе на улица, бидејќи сите  гледаа во него, препознавајќи го Чкаља од  малите екрани – изјавил Боле.

Девојка на Боле му  била актерката Јелисавета Сека Саблиќ, кога за прв пат заедно застанале на сцената на театарот Бошко Буха.

Овој актер засекогаш ќе биде запаметен по легендарните улоги во сериите “Театар в куќи”, “Жежок ветер”, “Крајот на династијата Обреновиќ”, “Среќни луѓе”, “Семејни богатство”, Агенцијата за SiS “,” Љубов, навика, паника…“!

Евротип
Евротип
To Top