Новости

Шоубиз

Хип-хоп фестивал на EXIT со Skepta, IAMDDB, Desiigner и повеќе од 70 изведувачи

После низата ударни гитарски бендови и најголеми ѕвезди на електронската музика, ЕГЗИТ ова лето ќе го собере и најголемото хип-хоп племе со доволно имиња да прогласи фестивал за овој музички жанр на тврдината од 4. до 7. јули! Оваа постава ќе ја предводи британскиот крал на римите, раперот и активист Скепта (Skepta), единствениот ем-си кој успеал лондонскиот уличен звук да го популаризира во Америка, што го потврди и со планетарниот мегахит „Praise the Lord”, кој го сними со Ејсап Роки (A$AP Rocky). Меѓу неговите обожаватели јавно се декларираат и голем број познати личности, како што се Мик Џегер, со кој сними заеднички сингл и Дрејк, кој ги истетовира иницијалите на издавачката куќа на Skepta, „Boy Better Know”! Повеќекратниот добитник на „БРИТ“, „БЕТ“, „Меркјури“, „МОБО“ и „Ен-Ем-И“ наградите исклучително го цени и Фарел Вилијамс, кој му го продуцираше хит албумот „Konnichiwa”, како и Наоми Кембел, со која беше во врска. Од британскиот остров доаѓа и феноменалната Ај-Ем-Ди-Ди-Би (IAMDDB), која моќниот „Би-би-си“ ја смести на листата на изведувачи чиј звук ја одбележа минатата година, додека нејзините трап-џез бенгери „Shade“, „Drippy“ и „Kurr£ncy“, денес се неизоставни на најдобрите хип-хоп и аренби журки. За големото неделно финале на главната бина ќе се погрижи беспрекорниот Дизајнер (Desiigner), творец на најзаразната хип-хоп песна во оваа деценија, „Panda“, која стигна на самиот врв на американските топ листи и до денес изброја дури 1,3 милијарди прегледи на Јутјуб!

GOLD
To Top