Новости

Шоубиз

Адидас ја прекина соработката со Кање Вест поради неговите контроверзни ставови

Адидас објави соопштение во кое се вели дека германскиот производител на спортска опрема повеќе нема да работи со Кање Вест, по неговите антисемитски и други контрaверзни изјави што раперот и продуцентот ги дал во повеќе наврати во последните неколку недели.

„По темелно разгледување, компанијата одлучи веднаш да ја прекине соработката со Вест. „Адидас не толерира антисемитизам или кој било друг вид говор на омраза“, се вели во соопштението.

Германската компанија, исто така, во вторникот објави дека го „прекинува производството“ на брендот Yeezy на раперот. Соработката на Адидас и американската ѕвезда долго време е меѓу најуспешните во светот на полето на модата, пишува N1.

Колекцијата на патики на раперот Yeezy, која се појави на пазарот во 2014 година, доживеа голем успех што го направи Кање Вест милијардер. Сепак, соработката меѓу деловните партнери значително се влоши во последните месеци по испадите на Кање.

Веста беше отстранета од Твитер затоа што во објавата изјави дека е подготвен да се пресмета со Евреите, во текст кој подоцна социјалната мрежа го избриша бидејќи ги прекршува нејзините правила.

Раперот се појави на модна ревија во Париз облечен во маица со слоганот „White Lives Matter“. Слоганот што го користи американската крајна десница е променетото име на движењето „Животите на црнците се важни“, кое се бори против расизмот против црното население.

Извор

Евротип
SNBROKER
To Top