Новости

Шоубиз

Вуди Ален (не)објави дека се пензионира по следниот филм?

Познатиот режисер, изминативе години e предмет на многу контроверзии, a сега повторно се најде во центарот на вниманието на јавноста откако од едно од неговите интервјуа беше извлечена порака дека по следниот, педесетти јубилеен филм, најавил дека ќе се пензионира.

Вуди Ален започнува со снимање на својот 50-ти филм „Оса 22“ во Париз во октомври, а 86-годишниот режисер наводно во новото интервју за шпанскиот весник „Ла Вангардија“ рекол дека „неговата идеја не е да снима повеќе филмови, туку да се фокусира на пишување“.

Иако медиумите ова го протолкуваа како сигурна најава за пензионирање, дојде официјално соопштение во кое се вели: „Вуди Ален не кажа дека оди во пензија, ниту дека пишува друг роман“. Тој рече дека размислува да не снима филмови бидејќи не ужива во оние што директно или многу брзо одат на услугите за стриминг, бидејќи е љубител на искуството во кино. Во моментов нема намера да се пензионира и е многу возбуден што ќе биде во Париз каде го снима својот нов филм „50“.

Овој трилер ќе се снима на француски и не се знае многу за неговиот заплет, освен што Ален го спореди со неговиот Match Point и рече дека е „возбудлив, драматичен и многу морничав“.

Некогаш еден од најценетите режисери кој не се смири, а денес омразен од многумина поради контроверзите околу сексуалните обвинувања, Вуди Ален во последно време не снима многу филмови. Неодамна ја објави својата петта збирка кратки белетристика „Нулта гравитација“ и мемоарите „За ништо“, за кои едвај најде издавачи.

Многумина веруваат дека кариерата на овој режисер заврши одамна, откако се појавија првите обвинувања против него, но се чини дека се уште не сме ги виделе последните негови дела, какви и да се тие.

Евротип
SNBROKER
To Top