Новости

Шоубиз

Ди Каприо повторно во соработка со режисерот на ,,The Wolf of Wall Street”

Скорсезе и Ди Каприо повторно соработуваат

Режисерот Мартин Скорсезе и актерот Леонардо ди Каприо планираат нова соработка по филмовите Gangs of New York, The Aviator, The Deceased, Shutter Island и The Wolf of Wall Street.

Дуото сака да сними историска драма за преживување на брегот на Јужна Америка, објавија Hollywood Reporter и Variety.

Правата за филмот се стекнати од сервисот за стриминг на Apple. Филмот е заснован на научно-фантастичната книга со наслов,,The Wager: A Tale of Shipwreck, Mutiny and Murder”, од американскиот писател Дејвид Гран.

Приказната е за британски воен брод кој се заглавич на осамениот остров во близина на Чиле во средината на осумнаесеттиот век. Во суровата борба за живот, екипажот гладува, се случуваат убиства и бунтови.

Гран е автор и на нефикциската книга Killers of the Flower Moon, врз основа на која Скорсезе неодамна сними истоимен филм со Ди Каприо во главната улога, кој се очекува во кината следната година.

Тој зборува за убиствата на членовите на индијанското племе Осаж во Оклахома во 1920-тите, кога на нивната земја биле откриени големи резерви на нафта.

Евротип
SNBROKER
To Top