Новости

Шоубиз

Евровизија 2022 – Овие 10 земји си обезбедија место во големото финале

Во Торино вчеравечер беше одржана првата финална евровизиска вечер. На беспрекорната сцена со многу можности за промена ни дизајнот и стилскиот изглед на перформансите и настапите, во ,,Пало Олимпико”, музичари од 17 земји ги претставија своите песни, но само 10 од нив си обезбедија место во големото финале.

Латвија, Албанија, Словенија, Бугарија, Данска, Хрватска и Австрија отпаднаа по првата селекција, а настапот нс нашата претставничка Андреа ќе може да го следиме во второто полуфинале на 12 мај.

Швајцарија

Ерменија

Исланд

Литванија

Португалија

Норвешка

Грција

Украина

Молдавија

Холандија

 

Евротип
SNBROKER
To Top