Новости

Шоубиз

Елвис Присли го дизајнирал својот препознатлив стил врз основа на овој суперхерој на Марвел

Во последната фаза од кариерата, Елвис Присли на сцената настапуваше во костими, главно бели, сини или црвени, со златни детали и појас. Со задолжителната наметка и препознатлива фризура со локни, кралот на рокенролот на многу начини потсетуваше на суперхерој од стрипови. Нема да верувате, но има индикации дека стилот на Елвис е инспириран од еден стрип херој, на Марвел.

 

Познатиот пејач е роден во 1935 година во Тупело, Мисисипи. Растејќи, во 1940-тите, најпопуларниот суперхерој беше Капетан Марвел. Стриповите со овој херој тогаш беа дури и подобро продавани од оние со Супермен. Со цел дополнително да ја искористат неговата популарност, авторите на стрипови на Марвел го претставија на светот Капетан Марвел Јуниор во 1941 година, суперхеројот алтер его Фреди Фримен, тинејџер чиј живот го спасил Капетан Марвел и му дал дел од неговите моќи.

Веројатно се прашувате каква врска има сето ова со Елвис? Па, можеби нема, но многу докази сугерираат дека штотуку споменатиот млад суперхерој му послужил како стилска инспирација на кралот на рокенролот.

Елвис Присли израснал во сиромаштија, поради што секогаш сонувал за добриот живот што го чекал, а бегство од суровата реалност наоѓал во стриповите. „Кога бев дете, бев голем сонувач. Читав стрипови без престан, и секогаш замислував дека јас сум нивниот главен лик“, изјави во една прилика познатата пејачка.

На таванот на Грејсленд, последниот дом на Елвис, сè уште се наоѓа неговата колекција стрипови од неговото детство, меѓу кои има изданија посветени на капетанот Марвел Џуниор. Истиот херој ја краси насловната страница на стрипот од 1947 година што седи на маса во станот во кој Елвис ја поминал својата младост, сега отворен за јавноста.

Има многумина кои тврдат дека кралот на рокенролот ја стилизирал косата според ликот на актерот Тони Кертис, меѓутоа и капетанот Марвел Џуниор ја имал истата фризура. Покрај тоа, комбинезонот и наметката на Елвис што ги носеше во последната фаза од неговата кариера, исто така потсетуваат на костум на суперхерој. Обожавателите на оваа теорија наведуваат дека клучен доказ за нивната теза е дека Елвис носел привезок на ѓердан во форма на гром, кој е симбол на капетанот Марвел Џуниор.

Евротип
SNBROKER
To Top