Новости

Шоубиз

За прв пат после 100 години, Мини Маус облече панталони

За прв пат во историјата, Мини Маус својот култен црвен фустан ќе го замени со дизајнерско одело – панталони и машна.

Познатиот дизни карактер привремено ќе носи сино одело со црни точки дизајнирано од Стела Макартни за да ја прослави 30-годишнината од Дизниленд во Париз. Новата облека ќе ја направи Mini „симбол на напредок“, вели дизајнерот.

Тематскиот парк ќе ја одбележи својата трета деценија на 6 март со „брилијантно“ ново шоу пред замокот на Заспаната убавица, кој неодамна беше повторно отворен по 12 месеци реновирање.

Макартни рече дека Mini „отсекогаш имала посебно место во нејзиното срце“ и дека е „воодушевена што работи со единствениот легендарен лик Mini Mouse“.

– Она што го сакам кај Mini е фактот што ја отелотворува среќата, самоизразувањето, автентичноста и ги инспирира луѓето од сите возрасти ширум светот. Плус, таа има толку одличен стил! – изјави дизајнерот.

– Сакав Мини да го облече својот прв костум со панталони во Дизниленд во Париз, па дизајнирав за неа – син смокинг. Ова ја прави Mini Mouse симбол на напредок за новата генерација. Ќе го носи како дел од месецот на женската историја, во март 2022 година – додаде Макартни.

Дизајнерката ќе лансира и „уникатна“ маица Mini Mouse како дел од нејзината соработка со компанијата Walt Disney по повод Меѓународниот ден на жената, 8 март.

Според Дизниленд во Париз, Макартни ќе објави и ограничена серија производи инспирирани од класиката на Дизни Фантазија од 1940 година, почнувајќи од пролетта.

Сепак, не беа сите фасцинирани од новиот костим на Мини Маус и има и негативни коментари и критики кои полека ги преплавуваат социјалните мрежи.

И Мини и Мики Маус, заедно со остатокот од актерската екипа, вклучувајќи ги Паја Патак, Шиљо и Плутон, исто така ќе носат нови костими создадени специјално за шоуто за да ја прослават годишнината.

Во промо видеото, ликовите „излегоа на модната писта“ за да ги покажат своите нови костими.

Евротип
SNBROKER
To Top