Новости

Шоубиз

Касиљас не е геј? – Познатиот фудбалер предизвика прашина на Твитер

Во новообјавен твит, поранешниот голман напиша: „Се надевам дека ме почитувате: јас сум геј“. За потсетување, Касиљас беше во брак со спортската новинарка Сара Карбонеро пет години, пред да се разделат во март 2021 година, откако заедно имаа две момчиња.

Шпанецот (41) доби излив на поддршка по објавата на Твитер, вклучувајќи ја иконата на Барселона и поранешниот соиграч од Шпанија, Карлес Пујол. Голманот, кој се пензионираше во 2020 година, откако доживеа срцев удар за време на тренингот со неговиот последен клуб Порто, е запаметен како еден од најуспешните фудбалски голмани.

Шпанскиот великан освои едно светско првенство, две европски првенства, пет титули во Ла Лига и три Лига на шампиони во истакнатата сениорска кариера која траеше 22 години. Поминувајќи вкупно 25 години во Реал Мадрид, на кој му се приклучи на деветгодишна возраст, херојот на Лос Бланкос освои неверојатни 19 трофеи, а истовремено беше и капитен на младинските рангови од 2010 година до неговото заминување во 2015 година.

Помеѓу 2004 и 2008 година, Касиљас беше во врска со победничката на изборот за Мис Ева Гонзалес. Набргу по нивното разделување, тој започна врска со Сара Карбонеро. Голманот го бакна новинарот по триумфот на Шпанија на Светското првенство во Јужна Африка во 2010 година, кога Ла Роха славно ја победи Холандија во финалето благодарение на голот на Андрес Иниеста во продолженијата.

Нивниот прв син Мартин, кој сега има осум години, се роди во Мадрид на 3 јануари 2014 година. Во ноември следната година, парот објави дека го очекува своето второ дете. Три месеци пред да се роди Лукас, кој сега има шест години, на 2 јуни 2016 година, парот се венча. Нивното официјално партнерство траеше пет години се до март минатата година кога беше објавено дека се разделуваат.

По објавувањето на веста, Касиљас емотивно рече: „Сара и јас се чувствуваме многу горди на семејството што го изградивме и љубовта што ја споделивме што не исполнуваше со среќа во текот на нашите години заедно. Денес нашата љубов како двојка тргнува по различни, но не и далечни патишта, бидејќи заедно ќе продолжиме да ја извршуваме задачата на посветени родители, како што бевме до сега. Ова е добро промислена одлука што ја донесовме заедно. Почитта, наклонетоста и пријателството ќе останат засекогаш. Наш приоритет е, преку посветеност и компромис, да ја споделиме благосостојбата и образованието на нашите деца и да ги заштитиме, за да растат во стабилна и здрава средина“.

„Со овие зборови бараме да ја почитувате нашата приватност во овој момент на промени. Ова ќе бидат единствените јавни зборови што ги објавуваме сега и во иднина. Ви благодариме за разбирањето“.

Но, што се однесува до најновите случувања, тој реобјави статус во кој тврди дека профилот бил хакнат: „Профилот беше хакиран, за среќа сега е се во ред. Се извинувам на фановите, но и на ЛЏБТ заедницата“, порача Икер Касилјас.

Евротип
SNBROKER
To Top