Новости

Шоубиз

Кој доминираше, а кој потфрли на годинешниот „Златен Глобус“ – ова се наградените

78 издание на доделување на наградата „Златен глобус“, овој пат поради актуелната ситуација со пандемијата беше одржано виртуелно, а водителки беа Тина Феј и Екми Полер. По Оскарите, ова е најважната награда во филмската и телевизиската индустрија.

Во продолжение погледнете во чии раце стигна оваа престижна награда годинава:

Најдобра драма – „Nomadland“ во режија на Chloe Zhlao.

Најдобар мјузикл – „Borat Subsequent Moviefilm“ во режија на Jason Woliner

Најдобра актерка (драма) – Andra Day

Најдобар актер – Chadwick Boseman (My rainey’s Black bottom)

Најдобра актерка (мјузикл комедија) -Rosamund Pike (I care a lot)

Најдобар актер (мјузикл комедија) – Sacha Baron Cohen

Најдобар актер во споредна улога Daniel Kaluuya (Judas and the Black Messiah)

Најдобар директор – Chloe Zhao (Nomadland)

Најдобро сценарио – Aaron Sorkin (The Trial of the Chicago 7)

Најдобар анимиран филм – Soul

Најдобар странски филм – Minari USA

Најдобра песна – The life ahead

Најдобра серија – The Crown

Најдобра серија (мјузикл комедија) –  Schitt’s Creek

Најдобра телевизиска серија – The Queen’s Gambit

Најдобра ТВ актерка- Anya Taylor-Joy (The Queen’s Gambit)

Најдобар ТВ актер – Mark Ruffalo (I Know This Much Is True)

Најдобра актерка (драма) – Emma Corrin (The Crown)

Најдобар актер (драма) – Josh O’Connor (The Crown)

Најдобра ТВ актерка (мјузикл комедија) – Catherine O’Hara (Schitt’s Creek)

Најдобар актер (мјузикл комедија) – Jason Sudeikis (Ted Lasso)

Најдобра споредна ТВ актерка – Gillian Anderson (The Crown)

Најдобра споредна улога на Тв актер – John Boyega (Small Axe)

НАГРАДА Cecil B. deMille (ЖИВОТНО ДЕЛО ФИЛМ) – Jane Fonda

Принтскрин/Youtube

НАГРАДА Carol Burnett (ЖИВОТНО ДЕЛО НА ТЕЛЕВИЗИЈА) – Norman Lear

Погледнете како изгледаа најдобрите моменти од доделувањето на наградите и најдобрите моменти од виртуелното 78-мо издание.

Евротип
SNBROKER
To Top