Новости

Шоубиз

Ова е првото видео со повеќе од 10 милијарди прегледи на YouTube

Бебешката песна Baby Shark стана првото видео на YouTube со 10 милијарди прегледи.

Во ноември 2020 година, Baby Shark стана најгледаното видео на популарната платформа за стриминг, а сега ја надмина магичната бројка од 10 милијарди прегледи.

Детската песна, замислена од јужнокорејската едукативна компанија Пинкфонг и изведена од корејско-американска пејачка Хоуп Сегоин, дебитираше во 2016 година и беше вирален хит во Азија, но во колективната свест на Американците продре дури во 2019 година.
Оттогаш е претворен во ТВ-шоу на Никелодеон, емисија во живо за американските државјани на Вашингтон за време на нивната сезона на освојување на светската серија безбол. Во еден момент, таа дури стигна до топ 40 на Билборд.

Успехот на видеото беше донекаде случаен. Имено, во 2019 година, американскиот извршен директор на Пинкфонг, Бин Џеонг, за Си-Ен-Ен изјави дека компанијата не очекувала дека клипот ќе ја постигне популарноста што ја постигнал.

За да ја прослави најновата „специјална пресвртница“, Пинкфонг ги покани децата од целиот свет да ги споделат своите моменти на танцување на песничката.

Евротип
SNBROKER
To Top