Новости

Шоубиз

Пет строги правила кои мора да ги почитуваат децата на Кристијано Роналдо

Кога станува збор за родителството, Кристијано Роналдо има свои правила и принципи кои веројатно за многумина се строги. Еден од најголемите фудбалери на планетата, кого го гледаме и на Светското првенство во Катар, за прв пат стана татко во 2010 година кога со непозната жена го доби синот Кристијан Јуниор.

Во јуни 2017 година, Роналдо го објави доаѓањето на близнаците Ева и Матео, кои се родени од сурогат мајка. Неколку месеци претходно Роналдо почна да излегува со својата девојка Георгина Родригез. Таа во ноември 2017 година го роди девојчето Алана. Во април оваа година тие повторно станаа родители, добија девојче Бела, додека нејзиниот брат близнак, за жал, почина набрзо по раѓањето.

И додека за Роналдо знаеме колку е успешен на теренот, не знаеме каков е тој како родител и татко. По се изгледа дека неговите деца мора да ги следат строгите правила на нивниот татко.

Кристијано Јуниор тренира фудбал неколку часа на ден

Во документарецот на Џорџина Родригез за Нетфликс, Роналдо ја нагласува важноста на нежноста и љубовта во родителството и забележува дека никогаш нема да ги притисне своите деца да направат нешто. Сепак, Роналдо вели и дека неговиот син може да биде одличен фудбалер доколку е посветен на спортот. Иако „нема притисок“, помладиот Роналдо сепак живее под влијание на својот славен и успешен татко, а од него наводно зема совети. Со многу тренинзи во текот на денот, Роналдо Јуниор изгледа ги оправдува очекувањата и ги следи стапките на својот татко, пишува Your Tango.

Целото семејство води строго здрав начин на живот

„Јадам високо-протеинска исхрана, со многу цели зрна, овошје и зеленчук и избегнувам слатка храна“, вели Роналдо за својата исхрана.

Многу вода во текот на денот е исто така од суштинско значење за спортист како Роналдо – што значи дека нема зашеќерени газирани пијалоци.

За Роналдо нема диета со дозволени и забранети намирници, туку начин на живот кој треба да се следи. Затоа, тоа не е само здрав потфат за тато, туку и за целото негово семејство.

„Бидете дисциплинирани. Клучот е да останете мотивирани и да се придржувате до вашата рутина. „Нема простор за опуштање, па морам да бидам строг“, вели Роналдо.

Децата вежбаат откако ќе изедат бонбони

И покрај строгата диета, Роналдо им дозволува на своите деца повремено да уживаат, како што е случајот со многу строги диети базирани на исклучиво здрава храна. Во август 2016 година, Роналдо го објави неговиот тогаш шестгодишен син Роналдо Јуниор како трча покрај него на лентата за трчање.

„Завршивме со сладоледот, сега е време за работа“, изјави Роналдо.

Инвестирање во образованието
Како што беше објавено оваа година, Роналдо и Џорџина наводно ги запишале своите деца во престижно „училиште за милионери“ во Португалија.

Новинар делумно ги потврди гласините за познатото училиште, велејќи: „За тоа се зборува некое време, но сега знаеме во кое училиште се запишани децата на Кристијано Роналдо, тоа е Св. Julian’s School, едно од најдобрите училишта во Португалија“.

Затоа, иднината на децата, што се однесува до образованието, е веќе одредена.

Строги хигиенски правила

Кристијано Роналдо е многу внимателен неговиот дом да биде здрав во секоја смисла. Освен физичка активност и правилна исхрана, децата треба да почитуваат и нешто друго. Особено за време на пандемијата на Ковид, па дури и во спротивно, децата на Роналдо мора строго да се грижат за хигиената бидејќи таткото се грижи тие да останат здрави.

На пример, во едно видео што го сподели Џорџина, се гледа како Роналдо се грижи децата да ги дезинфицираат рацете пред секој оброк.

Извор

Евротип
SNBROKER
To Top