Новости

Шоубиз

Поради намалените претплати и зголемената конкуренција, Нетфликс објави дека ќе отпушти уште 300 вработени

Според Би-Би-Си, овој потег на Нетфликс се случи по првата загуба на претплатници по повеќе од една деценија.

„Додека продолжуваме да инвестираме многу во бизнисот, моравме да го направиме овој потег за нашите трошоци да бидат во согласност со побавниот раст“, ​​се вели во соопштението на компанијата.

Нетфликс има 220 милиони претплатници ширум светот и останува лидер во стриминг услугите, но се соочува со силна конкуренција како Дизни Плус и Амазон Прајм Видео.

Зголемувањето на цените на услугите во САД, Велика Британија и други земји влијаеше на падот на претплатниците, а Netflix се очекува да изгуби уште два милиони.

Тед Сарандос, еден од извршните директори на компанијата, рече дека се размислува за воведување поевтини форми на претплата, кои ќе вклучуваат реклами.

„Не ставаме реклами на Нетфликс. Само ја додаваме таа опција за луѓето кои сакаат пониска цена, на претплата.“

Евротип
SNBROKER
To Top