Новости

Шоубиз

Стрипот каде Супермен е претставен како бисексуалец се прекинува

DC Comics објавија на Comic-Con дека поради падот на продажбата, ќе престанат со објавување на стрип серијалот за бисексуалниот суперхерој „Superman: Son of Kal-El“.

Заплетот на серијата се врти околу 17-годишниот Џонатан Кент, син на Кларк Кент и Лоис Лејн, а беше лансиран од DC Comics во октомври минатата година. Последното, 18-то издание ќе биде објавено во декември.

Според проценките на продажбата од Comicchron, јавна база на податоци за продажба на стрипови, првото издание на „Superman: Son of Kal-El“ е продадено во 68.800 примероци, додека последното објавено издание од серијата продаде само 34.000 примероци.

Комичната серија се занимава со многу социјални прашања како што се пукотници во училиштата, климатските промени и депортацијата на бегалците, а во петтиот број Џонатан започнува врска со активистот Џеј Накамура.

„Идејата да се замени Кларк Кент со друг директен бел херој се чинеше како пропуштена можност“, изјави креаторот на серијата Том Тејлор за The New York Times минатата година.

Гејб Елтиб, која работеше како колорист за DC Comics, се откажа минатата година во знак на протест, опишувајќи ја серијата на Тејлор како „стрип што ја мрази Америка“. Елтиб потоа почна да работи на својот стрип „анти-будење“, Иса, со писателот Ерик Џули. Првото издание на Isom се продаде во 43.000 примероци.

Евротип
SNBROKER
To Top