Новости

Шоубиз

Француската пејачка Заз била вратена од канадската граница бидејќи не била вакцинирана

Француската пејачка Заз, светски позната по песната „Je veux“, мораше да ги одложи планираните концерти во Квебек бидејќи беше вратена од канадската граница затоа што не примила вакцина против коронавирусот.

Како што јави француската онлајн телевизија BFMTV, Заз на Фејсбук напиша дека ги одложила концертите закажани за септември поради сеуште строгите мерки против коронавирусот во Квебек.

„Јас сум човек со интегритет, не можам да бидам тоа што не сум и да го пеам тоа што го пеам ако го правам спротивното од она што го чувствувам моето тело, срце и душа“, додаде пејачката.

Заз изјави дека боледувала од извесна болест и дека до сега имала концерти во странство каде понекогаш останувала во изолација и постојано одела на тестови.

Пејачката иако одбива вакцинација, изјави дека го почитува сечиј избор. Таа изрази надеж дека нејзината здравствена состојба ќе се подобри во Канада за да може да одржува концерти.

Заз го издаде својот петти албум „Иса“ во октомври 2021 година. Во 2025 година, пејачката ќе глуми во мјузикл за познатата Едит Пјаф, продуциран од Томас Лангман.

Пејачката, чие вистинско име е Изабел Гефрост, светската слава ја стекна со песната „Je veux“ од нејзиниот прв истоимен албум во 2010 година.

Таа има карактеристичен глас што некои го споредуваат со оној на Едит Пјаф, пишува песни и нејзината музика е мешавина од стилови – џез, соул и француска шансона.

Евротип
SNBROKER
To Top