Новости

Шоубиз

Шон Пен и Џулија Робертс непрепознатливи во нова мини-серија што зборува за голем американски скандал

Холивудските ветерани Шон Пен и Џулија Робертс ги играат главните улоги во новата мини-серија на Гаслит за Вотергејт, еден од најголемите скандали во американската политика, кога тогашниот претседател Ричард Никсон стана првиот и последниот човек кој поднесе оставка.

„Гаслит“ е телевизиска драма посветена на малку заборавени личности поврзани со овој скандал. Фокусот на приказната е Марта Мичел (Робертс), сопруга на Џон Мичел (Пен), државен обвинител во администрацијата на Никсон.

Во раните 1970-ти, таа стана една од највлијателните жени во Вашингтон, голем непријател на Никсон и неговите сојузници, затоа што јавно даде детали за тогаш непотврдената вмешаност на претседателот во нелегални шпионски операции на политичките противници од Демократската партија кулминирајќи со кражба на Националниот комитет во хотелот Вотергејт во 1972 година. Погледнете го трелерот за серијата подолу во текстот.

 

Евротип
SNBROKER
To Top