Новости

Занимливости

За сите фанови на Game of Thrones: Како навистина изгледа Dragonstone?

Ако некогаш се најдете во Северна Шпанија и воедно сте голем љубител на Game of Thrones тогаш сигурно ќе сакате да посетите некоја од локациите каде што е снимена серијата.

za-site-fanovi-na-game-of-thrones-kako-navistina-izgleda-dragonstone-2-001.jpg

Тој ноемвриски ден во регионот Баскија беше ужасно ветровит, дури дождот не престануваше со часови, но желбата лично да го засведочам тој епски хронотоп беше посилна од мене.

Фатив автобус од Билбао, се возев триесеттина километри до едно место именувано како Бакио. Ни чадор не ми помагаше да се справам со водените капки.

Бев возбуден од помислата дека по истата патека чекорела и актерската екипа од мојата омилена серија.

Кога пристигнав на посакуваната дестинација бев целосно накиснат и штом го здогледав островот заплискан од брановите на океанот се сетив на сцената од седмата сезона кога за првпат се сретнаа Џон Сноу и Денерис.

 

 

 

Извор: www.crnobelo.com

 

Евротип
Евротип
To Top