Новости

Занимливости

Белата куќа во божиќни декорации со 10.000 украси и 41 новогодишна елка

Темата на првиот Божиќ на семејството Бајден во Белата куќа е „Подароци од срце“

Првата дама на САД Џил Бајден откри како ја украсила Белата куќа за божиќните и новогодишните празници.

Во ходниците и просториите на Белата куќа се наоѓаат бројни новогодишни елки, украсени со мотиви кои потсетуваат на најсреќниот празник во годината.

Темата на првиот Божиќ на семејството Бајден во Белата куќа е „Подароци од срце“.

Возбудени сме да споделам дека официјалната елка во Белата куќа е горе во Сината соба!

Првата дама на својот официјален Твитер профил објави фотографија од официјалната елка на Белата куќа, која се наоѓа во Сината соба.

– Инспирирани од делата на љубезност и искуства кои ни го подигнаа расположението оваа година, украсените простории во Белата куќа ги рефлектираат подароците од срцето кои не обединуваат сите: верата, семејството, пријателството, уметноста, учењето, природата, благодарноста, услугата, заедницата, мир и единство. – вели сегашната прва дама.

Меѓу украсите е и џиновската бела куќа, која им оддава почит на работниците од првата линија кои издржаа низ пандемијата на корона вирусот, додека официјалната елка висока 5,5 метри ги слави даровите на мирот и единството, соопшти Белата куќа.

Додека семејството Бајден го прославуваше Денот на благодарноста во Масачусетс, повеќе од 100 волонтери почнаа да ја украсуваат извршната вила, вклучително и Овалната канцеларија, со 41 новогодишна елка, речиси два метри лента и повеќе од 10.000 украси, пренесува АП.

Северната и јужната страна на зградата се украсени со 25 венци, а речиси 79.000 светилки осветлуваат новогодишни елки и други празнични украси.

На едно од дрвјата се пронајдени необични и интересни украси.

Како што можете да видите на фотографиите, таа ја красат и фотографии од претходните жители на Белата куќа, па покрај сликата на Џо и Џил Бајден, има фотографии од Обама и Мишел Бајден, како и од Доналд и Меланија Трамп.

Погледнете ја галеријата тука.

Евротип
SNBROKER
To Top