Новости

Занимливости

Дали „Симпсонови“ го предвидоа модниот избор на Денот на инаугурацијата на Камала Харис?

Потпретседателката Камала Харис ги освои признанијата за нејзиниот моден избор на инаугурацијата – но дали „Симпсонови“ уште еднаш го предвидоа нејзиниот избор на облека?

За својата заклетва како прва потпретседателка на нацијата (и прва црна и индиско-американка исто така), Харис носеше виолетов фустан и палто од наградуваниот млад црн дизајнер Christopher John Rogers.

Во епизодата на „Симпсонови“ која датира од 2000 година се замислува иднината во која возрасната Лиса Симпсон е избрана за претседател на САД и се обидува да ја спаси нацијата од финансиска пропаст. (Епизодата „Барт кон иднината“, исто така, неславно се повикува на минатото претседателство на Доналд Трамп – цели 16 години пред да биде избран во Белата куќа.)

И во таа епизода, Лиза може да се види зад подиумот во Белата куќа (и во Овалната соба) облечена во виолетова јакна со неверојатна сличност со облеката на Денот на инаугурацијата на Харис.

Се разбира, ова не е прв пат обожавателите на „Симпсонови“ да утврдат дека шоуто може да предвидува идни настани. Во своите три плус декади во етерот, шоуто прикажува настани што сè уште не се случиле, почнувајќи од добитници на Нобелова награда до напад на тигар врз покојните магионичари во Вегас Зигфрид и Рој. Да не зборуваме за претседателството на Доналд Трамп.

GOLD
To Top