Новости

Занимливости

Дела на уметникот Бенкси во сопственост на Роби Вилијамс се продадени за повеќе од 7 милиони фунти

Роби Вилијамс за прв пат продаде уметнички дела од неговата приватна колекција.

Две дела на познатиот британски уличен уметник Бенкси, кои беа во сопственост на пејачот, беа продадени за повеќе од 7 милиони фунти на аукција во Лондон.

Парите од продажбата ќе бидат донирани на британската национална здравствена служба.

„Vandalized Oils / Choppers“, кој прикажува два ниски воени хеликоптери со пасторална идила, продаден за 4,4 милиони фунти. Ова дело на Бенкси, кое аукциската куќа „Сотби“ го опиша како „антивоено“, беше проценето на меѓу 2,5 и 3,5 милиони фунти.

Сликата е потсетник на филмот од 1979 година за Виетнамската војна „Апокалипса сега“. Според каталогот на аукцијата, сликата го одразува противењето на Бенкси на втората војна во Ирак, кога тој дистрибуираше плакати нацртани на протестите во Лондон во 2003 година.

Уште еден Бенкси во сопственост на британската музичка ѕвезда, „Девојка со балон“, обоен со боја во спреј на метал, продаден е за нешто повеќе од 2,8 милиони фунти, колку што е нејзината проценета вредност.

„Девојката со балон“ се појави под мостот Ватерло во 2002 година, а оваа верзија од 2006 година беше прикажана на метал, а аукциската куќа „Сотби“ ја процени нејзината вредност меѓу 2 и 3 милиони фунти. Вилијамс го стекна ова дело директно од неостварливиот уметник.

Евротип
SNBROKER
To Top