Новости

Занимливости

Заменскиот Мекдоналдс во Русија продаде 120.000 хамбургери на денот на отворањето, надминувајќи ги претходните дневни рекорди

Новиот, ребрендиран „Мекдоналдс“ во Русија доживеа бурен почеток. Ланецот „Вкусно и точка“ успеа да продаде рекордни 120.000 хамбургери на денот на отворањето, изјави извршниот директор на синџирот за Ројтерс.

– Никогаш не сме виделе таков дневен промет, во текот на цело време кога Мекдоналдс работеше во Русија – изјави Олег Пароев, поранешен извршен директор на Мекдоналдс Русија за „Ројтерс“, пренесува „Бизнис инсајдер“.

„Мекдоналдс“ го напушти рускиот пазар во мај по 32 години во земјата, наведувајќи ја „хуманитарната криза предизвикана од војната во Украина и непредвидливото опкружување за работа“.

Американскиот ланец за брза храна го продаде рускиот бизнис на локалниот носител на лиценца и бизнисмен Александар Говор, а тој повторно беше отворен на 12 јуни под новото име „Вкусно и точка“. Вкупно 15 ребрендирани продавници беа отворени во и околу Москва на 12 јуни, а други 35 беа отворени следниот ден.

Фотографиите од отворањето на „Вкусно и Точка“ во Русија претходно овој месец покажуваат ресторани преполни со ресторани.

Ребрендираните ресторани на Мекдоналдс имаат променети логоа и униформи, иако повеќето артикли на новото мени се направени од состојки и опрема што ги користеше американскиот синџир за брза храна.

– Вкусно и точка има за цел да отвори 1.000 продавници низ Русија за четири до пет години, од кои 850 преземени од брендот Мекдоналдс – изјави Пароев, и додава дека иако имаат идеја да се отвори „Вкусно и точка“ на нови локации, но се соочува со предизвици во набавката на состојки и нови добавувачи бидејќи „значителен процент“ од производите се увезуваат.

Русија е погодена со огромни санкции поради нејзината инвазија на Украина, што резултираше со недостиг од автоделови до тоалети и нови холивудски изданија.

Евротип
SNBROKER
To Top