Новости

Занимливости

Козметичкиот гигант „Ревлон“ поднесе барање за банкрот – не може да се бори против онлајн бизнисите

Ревлон, 90-годишниот козметички гигант, поднесе барање за стечај поради неговите „осакатени долгови и зголемената конкуренција од познати личности“.

Производителот на лакови и кармини рече дека овој потег ќе и овозможи „стратешки да ги реорганизира“ своите финансии, укажувајќи на „ограничувањата на ликвидноста“ предизвикани од прекините на синџирот на снабдување и инфлацијата, објави Си-Ен-Ен.

– Денешното поднесување ќе им овозможи на Ревлон да им ги понуди на нашите потрошувачи најкористените производи што ги испорачувавме со децении, истовремено обезбедувајќи појасна патека за нашиот иден раст – ​​рече извршната директорка на Ревлон, Дебра Перелман во соопштението.

Како што пренесува Си-Ен-Ен, Перелман појаснува дека дека „предизвикувачката структура на капиталот ја ограничи нашата способност да се движиме низ макроекономските прашања со цел да ја исполниме оваа побарувачка“.

Ревлон во последниве години го загуби просторот на полиците и продажбата од стартапи поддржани од познати личности, како што се Кајли Џенер на Кајли Козметика и Фенти Бјути на Ријана.

Компаниајта е погодена и од проблеми со снабдувањето, влошени од пандемијата „Ковид-19“. Недостигот на производи беше уште еден главен фактор што го доведе Ревлон во банкрот, а аналитичарите велат дека тие веројатно нема да бидат решени на блиска иднина.

Компанијата е основана во 1932 година од браќата Чарлс и Џозеф Ревсон и Чарлс Лахман. Revlon (REV) излезе на берза во 1996 година, а во 2016 година го купи Елизабет Арден во облог за нега на кожа од 870 милиони долари за да ја одбрани конкуренцијата. Во него се сместени неколку врвни брендови, вклучувајќи ги мирисите на Бритни Спирс и мирисите на Кристина Агилера.

Продажбата на Ревлон заостануваше со текот на годините и во 2021 година падна за 22 отсто од нивото од 2017 година. Акциите паднаа за повеќе од 80 проценти од почетокот на годината.

Евротип
SNBROKER
To Top