Новости

Занимливости

Научниците смислија начин како никогаш повеќе да немате скршен екран на телефонот

Се чини дека ситуацијата заврши кога вашиот екран на телефонот е скршен. Научниците од Универзитетот Мекгил во Монтреал, измислиле стакло и акрилен композитен материјал кој „нуди комбинација на сила, цврстина и транспарентност“, пренесува Daily Mail.

Според нив, новиот материјал е отпорен и не се распаѓа при удар.

Идејата е да се користи ново заштитно стакло во производството на паметните телефони кое нема да се крши при пад или удар.

Нивниот нов материјал е три пати посилен од нормалното стакло, но и пет пати поотпорен на кршење.

Прочитајте повеќе на DDL.RS

Евротип
Евротип
To Top