Новости

Занимливости

Не дозволувајте вашите соништа да бидат само соништа! – Јапонец го преминаа Пацификот во деветтата деценија

Во 1962 година, Кеничи Хори беше 23-годишен трговец со автоделови кога стана првиот човек во историјата кој успешно се движеше низ Тихиот Океан – од Јапонија до Калифорнија.

„Бев убеден дека можам да го направам тоа – само сакав да го прифатам предизвикот“, рече тој.

Хори се сеќава дека им понудил на Американците храна и пиво што ги зел со себе кога тргнал на пат низ Пацификот. Иако немал официјални документи, рекол дека тогашниот градоначалник на Сан Франциско, Џорџ Кристофер, му дал виза.

Хори, кој претходно изјави дека сака да продолжи да патува до својата 100 година, никогаш не очекувал дека ќе направи едно, нон-стоп патување преку Тихиот Океан шест децении по неговото прво патување.

Сега, јапонскиот морнар Кеничи Хори (83) постави своевиден рекорд како најстар човек на светот кој патувал самостојно без застанување преку Тихиот Океан.

На 27 март, Хори заплови на едрилица тешка 990 фунти наречена Сантори Сирена III од Сан Франциско, Калифорнија.

Тој рече дека некои делови од патувањето кое траело 69 дена биле предизвикувачки и дека секој ден се слушал со семејството за време на патувањето.

Хори пред некоe време пристигна во Кејп Хиномисаки, западна Јапонија.

„Не мислев дека ќе наполнам 83 години, но сè уште сум здрав и не сакам да пропуштам можности како оваа“, рече тој.

Јапонскиот авантурист се вратил дома откако во непрекинато патување го преминал Пацификот, со што станал најстариот човек кој тоа го направил сам. Инаку, Хори е познат по своите долги патувања, вклучително и едрење низ светот, кое го извел и сам во 1974 година.

Евротип
SNBROKER
To Top