Новости

Занимливости

Оние кои често се бакнуваат живеат подолго! – Интересни факти за бакнежот

Бакнежите играат важна улога во љубовната врска – размената на нежности преку бакнежи ја продлабочува врската, а според бројни студии бакнувањето има многу бенифити кои позитивно влијаат на нашите животни навики, секојдневието, позитивните мисли.

Бакнувањето е толку вообичаена манифестација на наклонетост што често не се прашуваме зошто го правиме тоа. Многу научници спроведуваат истражување обидувајќи се да разберат што нè привлекува кон такви чувства.

Еве неколку интересни факти за бакнежите кои покажуваат дека бакнувањето не е само пријатно, туку и корисно.

Бакнувањето е здраво

Бакнувањето е здраво иако разменуваме 60 милиони бактерии со бакнеж, тие ни го креваат имунитетот

Бакнувањето можеби еволуирало од техника на хранење

Дезмонд Морис, британски зоолог, сугерираше дека бакнувањето можеби доаѓа од еволуцијата. Мајмуните ги хранат своите младенчиња така што ги истегнуваат усните и на тој начин им ја пренесуваат џваканата храна. Потоа, со текот на времето, приматите почнале да покажуваат чувства на наклонетост на овој начин. Така се појавил бакнежот, кој сега го знаеме.

Pinterest

Не се бакнуваме поради инстинкт

Не се бакнуваме врз основа на нашиот инстинкт, и покрај тоа колку е вообичаено да се покаже наклонетост и љубов. Но, ова не е вродена вештина што стандардно ја има секој човек. Студија од 2015 година покажа дека бакнувањето не е универзален начин на изразување желба и љубов.

Некои африкански народи не ги изразуваат своите чувства со бакнување

Тоа е исто така вообичаено меѓу домородните племиња на Нова Гвинеја. Затоа, истражувачите веруваат дека учиме да сакаме поради културните карактеристики во кои живееме, а не затоа што тоа е вродено во природата.

Оние кои често се бакнуваат живеат подолго

Допирањето и бакнувањето, според научниците од Германија, може да бидат тајната на долговечноста и благосостојбата. Според д-р Артур Сазбо, истражувањето покажало дека оние кои секое утро го бакнуваат сопружникот имаат помалку сообраќајни несреќи на пат кон работа. Заработуваат 20-30 отсто повеќе месечно и живеат околу пет години подолго од оние кои не се ни бакнале во образ.

Причината за тоа, според д-р Сажбо, е затоа што оние кои се бакнуваат, денот го започнуваат со позитивен став.

Жените можат да одлучат дали партнерот им одговара по првиот бакнеж

Студија од 2007 година покажа дека жените можат да донесуваат одлуки за потенцијалниот животен партнер по нивниот прв бакнеж. Студијата е спроведена меѓу 1.041 учесник од двата пола. Излегува дека бакнувањето им е поважно на жените кога треба да одлучат дали сакаат да се забавуваат со некого или не.

Слична студија од 2013 година покажа дека жените имаат тенденција да донесуваат избрзани проценки за врските врз основа на нивниот прв бакнеж.

Бакнувањето може да ги зголеми шансите за оргазам

 

Иако бакнувањето често се смета повеќе за предигра отколку суштинска компонента на самиот секс, научниците сугерираат дека бакнувањето треба да се практикува и за време на него. Истражувањето на Дејвид Фредерик од 2018 година покажа дека жените имаат поголема веројатност да доживеат оргазам кога бакнувањето е присутно во сексот отколку кога бакнувањето не е. Иако, се разбира, сè овде е многу индивидуално.

Бакнувањето ги ослободува хормоните на среќата

Според Healthline, бакнувањето предизвикува мозокот активно да произведува окситоцин, допамин и серотонин, кои се одговорни за позитивните емоции.

Студија од 2005 година покажа дека бакнувањето може да произведе толку многу допамин што може да се спореди со чувството кое се јавува при користење на психоактивни супстанци. И поради овие хормони се чувствуваме приврзани за партнерот.

Бакнувањето може да помогне во ублажување на алергиите

Јапонски научници спроведоа истражување за тоа како бакнувањето може да влијае на манифестацијата на алергии. На него присуствуваа 90 луѓе. Половина од нив секој ден се бакнувале со партнерите по половина час, а останатите не.

Се покажа дека бакнувањето го намалува нивото на невротропински протеини, од кои голема количина е карактеристична за алергиите. Тоа го олеснува и справувањето со симптомите на убодот од пчела. Научниците веруваат дека хормоните на среќата кои се ослободуваат при бакнувањето се борат со стресот кој може да доведе до алергии. Но сепак, не заборавајте за традиционалните методи на лекување на овие болести.

Бакнувањето може да направи вашето лице да блесне

Бакнежот ги користи мускулите на лицето за да го подобри протокот на крв. Го стимулира производството на колаген и еластин, протеини кои ја прават кожата сјајна и млада.

Повеќето луѓе се наведнуваат надесно кога се бакнуваат

Студијата од 2017 година објавена во Scientific Reports покажа дека повеќето луѓе несвесно ја навалуваат главата надесно кога се бакнуваат. Научниците претпоставуваат дека навалувањето на главата е одредено од фактот што мозокот ги распределува задачите помеѓу различни хемисфери.

Особено, левата хемисфера е поодговорна за емоциите и донесувањето одлуки. Истражувачите веруваат дека различните нивоа на хормони како што е тестостеронот во секоја хемисфера може да бидат нерамномерно распоредени.

Се синхронизираме со нашиот партнер

За да се зближите во врската, треба почесто да се бакнувате. Студијата од 2014 година покажа дека бакнувањето помага да се зголеми активноста на мозокот и да се постигне хармонија. Оваа синхронизација ни помага да бидеме повнимателни еден кон друг и да постигнеме разбирање.

Евротип
SNBROKER
To Top