Новости

Занимливости

Откриена е првата планета надвор од нашата галаксија

Можна планета со големина на Сатурн, откриена од рендгенскиот телескоп на НАСА „C handra“, се наоѓа во галаксијата Месија 51 и на околу 28 милиони светлосни години од Млечниот Пат.

Астрономите пронајдоа навестувања за тоа што би можело да биде првата планета откриена надвор од нашата галаксија, јавува Би-Би-Си.

Досега се пронајдени речиси 5.000 „егзопланети“ – светови кои орбитираат околу ѕвезди надвор од нашето Сонце, но сите од нив се наоѓаат во галаксијата Млечен Пат.

Извор: telegraf.rs

Евротип
Евротип
To Top