Новости

Занимливости

Тргнале да ограбат банка, им се урнал тунелот, па повикале полиција да ги спаси

Оваа банда,  ограбувачи на банки, изгледа не се организирале добро. Ископале сами тунел, но веројатно не предвиделе дека истиот ќе се затрупа, па најапсурдното е што самите заглавиле во него.

Припадниците на спасувачката служба во четвртокот вечерта извлекле повреден маж од урнатиот тунел и го однеле во болница, додека полицијата привела тројца негови соучесници во грабежот.

Се претпоставува дека повикот за помош го испратил еден од разбојниците. Во паника нели?

Инаку членовите на бандата, биле наполитанци и мислеле дека ќе го го искористат долгиот викенд среде Ферагосто, кога повеќето италијански компании се затворени, за да упаднат во банката.

Меѓутоа, нивниот план се вратил во спротивно бидејќи лошо го ископале тунелот до брегот, кој се урнал, па биле принудени да повикаат полиција на помош.

„Помогнете, ве молам, дојдете да ме ослободите“, е повикот на еден од членовите до полицијата.

Припадниците на спасувачката служба, вклучително и експерти обучени за спасување по „земјотресот“, морале да ископаат втор, паралелен тунел за да помогнат.

Медиумите јавуваат дека за време на спасувачката акција на заробениот му биле дадени течности и кислород кои го одржувале во живот.

Евротип
SNBROKER
To Top