Новости

Занимливости

(Фото) Првата фотографија од Марс на роверот „Персеверенс“ кој ќе трага по знаци на живот

Роверот „Персеверенс“ синоќа успешно слета на површината на Марс, во езерото Кратер. Аплаузите избувнаа кај контролата на мисијата, а на научниците им олесна.

Само шест минути подоцна, пристигна фотографијата што ја гледате, прва од Марс испратена од успешно слетан ровер.

„Персеверенс“ е најнапредното летало испратено за истражување на друг свет. Тој е поголем и подобро опремен од неговите четири претходници. Роверот со големина на автомобил е деветтото вселенско летало кое успешно слета на Марс – сите од САД.

Потоа стигна и втората фотографија:

Главната цел на двегодишната мисија на „Персеверенс“, вредна 2,7 милијарди американски долари, е да бара микробиолошки живот што можел да биде на Марс пред три милијарди години, околу времето кога настанал животот на Земјата.

По 7 месеци патување од Земјината топка, научниот ровер „Персеверенс“ вчера вечер успешно слета на планетата Марс. НАСА во живо ја пренесуваше целата операција, а милиони гледачи ширум светот ги следеа историските моменти од почетокот на истражувачкиот процес со кој треба да се утврди дали некогаш постоел живот на оваа планета.

Роверот „Персеверенс“ е возило со шест тркала, најнапредно досега, беше лансирано на 30 јули 2020 година од Флорида и успеа да помине растојание од над 470 милиони километри. Тоа вчера успешно слета на кратерот на Марс, именуван по босанскиот град Језеро. Неговата мисија ќе започне најпрво од оваа локација, за која се верува дека во минатото постоело езеро.

„Персеверенс“ е првиот чекор од амбициозниот проект со кој треба да се подигнат примероци од почвата на Марс и да се донесат назад на Земјината топка, информираат од НАСА. Роботското возило ќе помине 2-годишно истражување на постојната локација, ќе трага знаци од некогашен микробиолошки свет, ќе ги истражува карпите и теренот на местото на кое се верува дека некогаш имало езеро.

Покрај тоа што треба да ги утврди геологијата и некогашната клима на Марс, со сите овие податоци роверот на НАСА всушност го овозможува идното човеково истражување на оваа планета. Во една од претстојните мисии на НАСА и Европската вселенска агенција ЕСА, треба да се испрати летало што ќе ги подигне избраните примероци од роверот „Персеверенс“ и ќе ги врати назад на Земјината топка.

 

GOLD
To Top