Новости

Занимливости

Чудо од жена! – На 104 години започнала да трча, а сега освоила и златен медал

Рамбаи почна да трча во северната индиска држава Харајана и со тоа ја започнува својата кариера нa 105 годишна возраст. Таа е единствена во таа возрасна категорија на натпреварувачи, но тоа воопшто не и е пречка и оваа жена нема намера да се откаже од својата цел.

„Учеството е поважно од освојувањето медал“, верува Рамбаи и ги игнорира повиците од страна на нејзиното семејство да застане.

Рамбаи учествуваше на трката на 100 метри во Вадодара во државата Гуџарат и ја заврши за 45,40 секунди, а на 19 јули го освои златниот медал на 200 метри за 52,17 секунди.

Оваа жена би рекле дека е чудо на кое се восихитуваме и репер за многумина од нас кои се откажуваме пред да започнеме.

Евротип
SNBROKER
To Top