Новости

Женски муабети

Како до блескави обувки! – Исчистете ги патиките во два чекори

Останаа уште малку топли денови, па доколку цело лето одложувавте да го исперите вашиот омилен модел на патики, можеби е сега време за тоа. Но, ако не знаете како до совршен изглед, погледнете го овој трик кој една тик токерка го сподели на својот профил и го замисли интернетот кој му даде зелено светло и ја одобри нејзината рецепта. Еве како до чисти и блескави патики:

Отстранете ги врвките, исплакнете ги патиките, измешајте сода бикарбона и детергент за перење во сооднос 1:1,5, нанесете ја смесата на патиките и исчистете со четка за заби. Оставете да отстои малку, исплакнете, ставете во машина за перење, додадете пудра за бебиња, бидејќи е добра за отстранување на непријатните миризби и се суши“, објаснува таа.

Во коментарите имаше и корисници кои предложија во смесата да се додаде малку водород за подобар ефект или оцет, но ни се чини дека и нејзиниот рецепт е доста ефикасен. Фотографијата од патиките е доволен доказ за тоа.

Евротип
SNBROKER
To Top