Новости

Женски муабети

Освен како пијалок, Кока Колата е и одлично средство за чистење!

Најпознатиот црн газиран пијалок во светот не е само синоним за сок и освежување во текот на летото. „Кока-Кола“ може да се користи на различни начини во домаќинството, а познато е, на пример, дека американските војници ја користеле за чистење тенкови одамна.

Покрај шеќерот, една од главните состојки на овој газиран пијалок е сода бикарбона, алкална супстанца која игра голема улога во чистењето на просторот во кој живееме.

Кока колата ја отстранува гумата за џвакање од косата

Звучи неверојатно, но всушност е ефикасно – најдобриот начин да отстраните гума за џвакање од косата е да натопите залепено влакно во гореспоменатиот пијалок и оставете го да стои неколку минути.

Потоа отстранете ја гумата за џвакање со лесни движења. Ова е многу подобро решение од ножиците!

Ги отстранува најголемите маснотии од садовите

Ако случајно сте изгориле храна за време на готвењето или имате премногу валкани садови што не сте ги измиле на време, не очајувајте – најпопуларниот газиран пијалок во овој случај е ефикасен како индустриско средство против маснотии.

Ова е поткрепено со фактот дека овој газиран пијалок е подобар во споредба со средствата за индустриско чистење.

Истурете доволно „Кока-кола“ во валканите садови и тави пред миење и оставете ја „да си го направи своето“ – пијалокот ќе ја исчисти целата ,,тврдоглава” маснотија, а после тоа ќе ги отстраните остатоците само со сунѓер, без чистење и стружење со жица.

Исчистете ја тоалетната школка

Газирани пијалоци исто така се покажаа ефикасни во чистењето на тоалетот.

Се што ви треба е една лименка од овој пијалок да се истури врз тоалетот и да се остави да стои околу еден час.

После тоа, само извлечете ја водата, и дамките ќе исчезнат, а тоалетната чинија повторно ќе биде бела.

Отстранува ‘рѓа

Овој трик е докажан – натопете ‘рѓосани  предмети или некоја друга алатка во најпознатиот газиран пијалок и оставете го што е можно подолго, за резултатите да бидат подобри.

Токму затоа што е многу газиран и содржи сода бикарбона, ‘рѓата ќе исчезне. Исто така, има ефективно влијание врз дамките од ‘рѓа.

Одблокирање на затната канализација

Ова е веројатно најпознатиот трик со газирани пијалоци.

Истурете литар од овој пијалок во канализацијата и почекајте.

Одводот ќе се испушти, без употреба на агресивни хемикалии.

СН Брокер
To Top