Новости

Астрологија

Месечен хороскоп за октомври

ОВЕН 

Во втората половина на октомври биопотенцијалот на овните е на високо ниво, што обезбедува добро расположение и уште подобро субјективно чувство. Но не треба да ги злоупотребувате храната и алкохолот, ниту да ја занемарувате физичката активност. Во спротивно може да дојде до застој на работата на срцето.

БИК

Од една страна, биковите не сакаат жештини и силно сонце, бидејќи може да дојде до проблеми со бубрезите. Од друга страна, ова е време за правење зимница, што го подига расположението. Важно е да внимавате на исхраната, бидејќи се можни нарушувања на системот за варење, па дури и труење.

БЛИЗНАЦИ

На крајот на октомври близнаците ќе бидат енергични и комуникативни и нема да имаат време да размислуваат за здравјето. Уште повеќе затоа што не се предвидени никакви компликации. Напротив, многумина од вас ќе се ослободат од хроничните заболувања доколку се воздржуваат од манифестирање емоции и држат диета.

РАК

На изглед мирни, родените во знакот Рак може да манифестираат каприциозност. Притоа ќе ги мачат сомнежи дали постапуваат правилно, што ќе се одрази негативно на состојбата на нервниот систем. Се препорачуваат средства за смирување што придонесуваат за добар сон, како и вежби на свеж воздух.

ЛАВ

Брзоплетоста на лавовите може да доведе до повреда, а претераната физичка активност до компликации во работата на срцето. Кај повеќето ќе се зголеми апетитот, но апсорпцијата на хранливи супстанции ќе се забави. Затоа исхраната мора да биде разновидна, со голема содржина витамини.

ДЕВИЦА

На родените во знакот Девица во октомври им недостига животна енергија, па е потребно да ја трошат паметно. Добро е доколку успеете да земете одмор и да отпатувате негде, бидејќи дома ќе морате да решавате секојдневни проблеми или да расчистувате односи со блиските.

ТЕРЕЗИЈА

На крајот на октомври терезиите стекнуваат сигурност во себе. За да го одржувате здравјето, потребно е квалитетно да се храните, многу да се движите и да го исполнувате животот со позитивни емоции. Ќе ви користат вежби за дишење, умерен физички напор, пливање во отворени базени и други водни процедури.

СКОРПИЈА

Скорпиите во октомври ќе бидат премногу зафатени со своите проблеми, па нема да имаат ни време ни желба да внимаваат на здравјето. Иако, токму нему му е потребно постојано внимание. Можни се нарушувања во работата на срцето и проблеми со варењето. Сето тоа бара задолжително советување со лекар.

СТРЕЛЕЦ

Октомври за родените во знакот Стрелец е поволно време како за превенција така и за лекување на хроничните болести. Корисни се сите физички напори. Лежењето пред телевизор и прејадувањето претставуваат опасност од насобирање килограми, главоболка, па дури и од појава на воспалителни заболувања.

ЈАРЕЦ

Несигурноста во себе лошо влијае на субјективното чувство и внатрешната состојба на јарците. Затоа се можни и компликации на хроничните болести, чие лекување изискува дополнителни напори. Основна препорака во октомври е одмерен начин на живот. Опуштете се и уживајте!

ВОДОЛИЈА

Во октомври водолиите чувствуваат голема внатрешна слобода, помалку се нервираат и склони се да испробаат на себе непроверени системи за закрепнување или диети. Позитивен резултат нема да има, а тоа ќе ви ја угаси жедта на подолго време за слични експерименти.

РИБИ

Многу риби во овој период ќе го решат проблемот што им е на видик. Но кога ќе го добијат она што го сакале, може да се разочараат. Таквиот песимизам е способен да предизвика намалена апсорпција на хранливите супстанции, нарушувања во работата на гастроинтестиналниот тракт, како и главоболки.

GOLD
To Top