Новости

Автомобили

ВИДЕО: Почна продажбата на најбрзиот СУВ на светот

Ламборџини Урус е новиот модел на СУВ , кој достигнува брзина и над 300 км /час.

Новиот Ламборџини го споредуваат со класата СУВ на Ауди , но Урус сепак е претставник на новата генерација брзи спортско – урбани возила , кои се хит на пазарот.

Освен што е прилагоден и за теренско возење на снег , кал и невреме , Урус знае и да се однесува како спортски автомобил со максимална брзина од 305 км/час.

Има 4.0 V8 турбо мотор со 650 Кс и 850 Нм . Бризината од 0-100км/час ја постигнува за 3,6 секунди.

Основната цена за новиот Ламборџини е над 340 000 евра.

Евротип
Евротип
To Top