Новости

Автомобили

ВИДЕО: Subaru го покажа својот прв plug-in хибрид

Јапонската компанија „Subaru“ во САД го претстави својот прв „plug-in“ хибрид, врз основа на моделот „Crosstrek“. Под тоа име постои кросоверот „ХV“, што во суштина е „укината“ верзија на хечбекот „Impreza“. Хибридна модификација имаше претходната генерација на „Subaru Crosstrek“, но тоа беше традиционален хибрид.

Хибридниот погонски систем ја вклучува познатата комбинација на компанијата – дволитарскиот мотор „Lineartronic“ и симетричниот систем за погон на четири тркала, дополнета од два електромотори. Еден од нив е стартер, но исто така може да ја наполни батеријата од моторот. Вториот, со 118 коњски сили, ги движи тркалата во хибриден и чист електричен режим на движење. Тој исто така ја дополнува батеријата кога ќе застане во режим за рекуперација.

За хибридот, дволитарскиот мотор е малку пренасочен – моќта се намалува од 152 на 137 „коњи“. Освен тоа е развиен нов систем за сопирање која автоматски распределува силата на сопирање меѓу работните сопирачки механизми и електромоторите работат во режим на генератор.

Литиум-јонската батерија со капацитет 8,8 киловати се наоѓа под подот на багажниот простор, поради што обемот му е намален од 588 на 450 литри. Само на струја возилото може да помине до 27 километри. Патем, приклучокот на „Toyota Prius Prime“ со ист капацитет на батерии е 40 км.

Во целосен електричен режим, „Crosstrek Hybrid“ може да се развие до 104 км/ч. И покрај зголемувањето на тежината со 258 килограми, електричниот „додаток“ го направи хибридниот подинамичен од истиот кросовер со чист бензински мотор – од место до 100 км/ч забрзува со секунда побрзо од него.

Надворешните разлики меѓу хибридниот и „обичниот“ модел не се многу, но постојат. Сините прстени се вградени во фаровите и металните влошки се појавуваат на решетката на ладилникот и на браниците. Во ентериерот има нова поставата од кожа во контрастни нијанси (сива и темно сина) со сини рабови, како и сини инсерти на инструмент таблата и вратите. Притоа хибридот ќе добие електромеханичка рачна сопирачка со копче додека конвенционалниот кросовер се уште има традиционален лост за рачната сопирачка.

Официјалната премиера на новата модификација ќе биде на саемот за автомобили во Лос Анџелес. Американскиот „Crosstrek Hybrid“ ќе се продава на крајот од годината за 34,995 долари. Обичниот кросовер со традиционален 2-литарски бензински мотор и „CVT“ чини 22.795 долари. Моделот ќе се составува во фабриката на „Subaru“ во Индијана.

GOLD
To Top