Новости

Автомобили

Познати се финалистите за избор на Светски автомобил на годината

Нема американски новитет меѓу финалистите во големото финале за избор на автомобил на годината 2020.
Автомобилите од Европа, Азија и Јапонија влегоа во големото финале. Корејците, можат да бидат најзадоволни. Дури три од нивните модели се во игра, имено Hyundai Sonata, Kia Soul EV и Kia Telluride. Два јапонски модели доаѓаат во финалето – двете се Mazda. Станува збор за Mazda3 и CX-30. Од моделите што доаѓаат од Европа, во финалето влегоа два Мерцедеси (CLA, GLB) и Volkswagen (Golf, T-Cross) и еден Range Rover (Evoque).

Да речеме и дека Kia Soul EV и VW T-Cross ќе влезат во конкуренција за најдобар градски модел, заедно со Mini Cooper SE, Peugeot 208 и Renault Clio.

Најдобриот луксузен автомобил е на листата во Германија,се избира помеѓу BMW X5 и X7 и Mercedes EQC, Porsche 911 и Porsche Taycan. Нема Audi оваа година.

Класата спортисти со перформанси ги избра следниве модели: BMW M8, Porsche 718 Spyder / Cayman GT4, Porsche 911, Porsche Taycan и Toyota GR Supra.

Конечно, тука е Наградата за дизајн и на листата се Alpine 110S, Mazda3, Mazda CX-30, Peugeot 208 и Porsche Taycan.

Инаку , жирито се состои од 86 новинари, а тие ќе го објават победникот на изборите на шоу во Њујорк, а пред тоа уште еднаш ќе го намалат списокот на саемот во Женева во март.

Евротип
SNBROKER
To Top