Новости

Автомобили

По само една генерација, „Audi Q2“ заминува во историјата

Еден од поновите модели во палетата на „Audi“, кросоверот „Q2“, кој беше лансиран во 2016-та година, а кој беше „освежен“ четири години подоцна, нема да ја доживее својата втора генерација.

Според информациите од Инголштад, германската луксузна марка има други приоритети, особено фокусирањето на поголемите и поскапи модели кои му носат поголема заработка и профит.

Од истата причина, субкомпактниот „Audi A1“ ќе влезе во историјата, откако сегашната, втора генерација на ова возило ќе престане да се произведува.

Информациите за крајот на „Q2“ ги сподели извршниот директор на „Audi“, Маркус Дусман претходно оваа недела во интервју за „Handelsblatt“.

„Одлучивме повеќе да не го произведуваме „A1“ и нема да има наследник на „Q2“. Фокусирани сме на фактот дека „Audi“ е премиум бренд, што значи дека ќе ја ограничиме нашата моделска палета на долниот спектар и ќе ја прошириме на врвот“, рече Дусман.

Треба да се напомене дека „Audi Q2“ не се произведува само дома во Инголштад, туку и во Кина, каде што поради продолженото меѓуоскино растојание го нарекуваат „Q2L“.

Дополнително, моделот што се продава на кинескиот пазар доаѓа во целосно електрична верзија, опремена со батерија од 38 kWh која нуди автономија при возење до 265 километри, врз основа на локалниот тест циклус „NEDC“.

На другите пазари, вклучително и Европа, најмалиот модел „Q“ на „Audi“ е достапен и во моќната спецификација „SQ2“ со стандарден погон на сите тркала „Quattro“ и 2,0-литарски бензински мотор, кој произведува 300 коњски сили и 400 њутн-метри вртежен момент.

Силата се испраќа до тркалата преку автоматизиран 7-брзински менувач со двојна спојка. „Audi SQ2“ во суштина е полуксузна верзија на „Volkswagen T-Roc R“, кој беше рестилизиран кон крајот на минатата година.

„Audi A1“ и „Q2“ ќе бидат повлечени по престанокот на производството на сегашните генерации и во тој момент „A3“ ефективно ќе стане основен модел во гамата на германскиот производител.

Компанијата претходно најави дека ќе го претстави својот најнов нов модел опремен со мотор со внатрешно согорување во 2026-та година, пред да го прекине производството на автомобили со единици „SUS“ во 2033-та година.

Сепак, производството на бензински возила би можело да продолжи уште неколку години во Кина, во зависност од побарувачката.

Во меѓувреме, линијата на модели ќе биде проширена за да го вклучи „Q6 E-Tron“ кој ќе биде претставен до крајот на годината како прв автомобил на „Audi“ базиран на механичката „PPE“ платформа развиена во соработка со „Porsche“.

Оваа година доаѓа и новиот модел „E-Tron“, за кој се верува дека ќе ја носи ознаката „Q8 E-Tron“ за подобро да го одрази неговото позиционирање во гамата.

Евротип
SNBROKER
To Top