Новости

Автомобили

BMW го претстави хибридното X3 – троши 2,4 литри на 100 км

Компанијата BMW ја претстави хибридната верзија на кросоверот Х3, кој се полни од електична мрежа. Таа ќе се најде на пазарот во 2020 година, кога ќе бидатобјавени и цените.

Мофицикацијата xDrive30e е опремена со 2.0-литарски бензин мотор со 184 коњски сили, електричен мотор, кој дава уште 109 коњски сили и осумстепен автоматски менувач. Севкупната моќност на погонскиот систем е 292 коњски сили и 420 Нм вртежен момент. Моделот има систем за движење на четири тркала xDrive AWD, кој забрзува од 0 до 100 км/ч за 6,1 секунди и развива максимална брзина од 210 км/ч.

Електричниот мотор се напојува од сет литиум-јонски батерии, поставени под вториот ред на седишта. Автомобилот се полни од стандардната електропреносна мрежа за шест часа, а при користење на специјален терминал времето се намалува до 3,5 часа.

Инженерите од BMW почнале да го дизајнираат автомобилот така што тој има пространа решетка. Неговиот волумен е 450 литри, но при спуштени задни седишта се зголемува до 1500 литри.

Возачот има на располагање неколку режими на движење. Еден од нив е целосно електричен кај кој може да се изминат до 55 километри. Според компанијата, оваа верзија на X3 нуди средна потрошувачка меѓу 2,1 и 2,4 литра на 100 километри.

Хибридното X3 xDrive30e ќе се нуди во нивоа на опрема Advantage, xLine, Luxury и M Sport. Во основната опрема на моделот уште влегуваат и клима со далечински управувач, дигитален панел за инструменти, акустичен систем кој ги предупредува пешаците при движење во електричен режим и друго.

Списокот со дополнителни опции ги вклучува сите системи, достапни за семејството X3. Тоа значи дека кросоверот може да добие адаптивна суспензија, спортски поставки за волан, модернизирани М-сопирачки, активна круз-контрола и друго.

GOLD
To Top