Новости

Мода и убавина

Кетрин Зита Џонс со совети за успешно негувана кожа!

Актерката Кетрин Зита-Џонс има 51 година, но кога ќе ги споредиме нејзините фотографии од почетокот на нејзината кариера и улогата во филмот „Маската на Зоро“ од 1998 година, разликата е скоро непостоечка. Затоа, многу обожаватели се прашуваат која е тајната за негуванање, дали станува збор за генетика или докажана козметика.

Познато е дека оваа дама ги користи производите од линијата Елизабет Арден, чиј заштитен знак е со години. Сепак, има уште трикови во ракавот, препорачани од дерматолозите, а некои ги откри и самата. Повеќе детали во редовите што следат.

1.Хидратантен крем

Веќе го споменавме името на брендот чиј крем е неизоставен дел од нејзината утринска рутина. Покрај тоа, Кетрин Зита Џонс користи есенцијални масла, кои исто така се тапкаат по лицето.

2. Редовен пилинг

Сепак, за маслата е потребна противтежа, која таа ја открила во секојдневниот пилинг. Нејзини избори се благи производи кои не ја оштетуваат кожата, најчесто во форма на гел. Целта е, се разбира, да се отстранат мртвите клетки.

3. Воздржување од допирање на лицето

Актерката еднаш изјави дека го следи советот од салонот за убавина, а тоа е да не го допира лицето во случај на мозолче или црна дамка. Ако им се верува на другите дерматолози, спасот е во апстиненцијата, бидејќи во спротивно состојбата може само да се влоши.

4. Крем со заштитен фактор

За време на карантинот, актерката организираше одговарање на прашањата на нејзините следбеници на Инстаграм, а едно од нив се однесуваше на патувања. Едно од прашањата упатени до неа беше од лице кое се интересирало што носи Кетрин секогаш со себе, а одговорот бил едноставен – нејзиниот сопруг, децата, пасошот и кремата за сончање. Таа ја искористи можноста да ја нагласи важноста на заштитата на кожата од сонце, бидејќи временските услови денес го бараат тоа. Како и многу дами, таа сака да постигне сончан темен тен, но нејзината убавина сè уште е во втор план.

Извор: Women’s Health Espana

Евротип
Евротип
To Top