Новости

Мода и убавина

Кејт Мидлтон го храни своето лице со масло кое секој може да си го дозволи

Војвотката од Кембриџ може да се пофали со негувана, сјајна кожа која милиони жени сакаат да ја постигнат. Но, се покажа дека голем дел се должи на еден едноставен ритуал за убавина со помош на масло.

Според упатените, Кејт секоја вечер нанесува масло од шипка за да ја хидрира кожата. Уште во 2017 година, кога војвотката беше бремена со принцезата Шарлот, извори за US Weekly изјавија: „Кејт користи масло од шипка во нејзината секојдневна рутина за нега на кожата. Таа го сака ефектот што го создава овој препарат. Нејзината мајка, Керол Мидлтон, исто така е љубител на маслото од шипка.

Маслото од шипка има многу придобивки. Помага да се осветлат темните дамки, ја хидрира кожата и помага во борбата против акните. Покрај тоа, тоa може да се купи по добра цена во речиси секоја аптека.

„Шипинка е плод на грмушка од роза. Се верува дека овие мали плодови имаат моќни лековити својства“, наведува Healthline, порталот за здравје и убавина. Според нив, шипките „содржат повеќе витамин Ц од портокалите или лимоните“. Витаминот Ц го поддржува производството на колаген, што помага во намалување на брчките. Конечно, витаминот Ц може да го забрза зараснувањето на раните и да ја спречи сувата кожа. Семките од овој плод имаат и антиоксидантни својства и се богати со витамин А, кој е одличен во борбата против стареењето. Маслото може да се користи и за нега на коса бидејќи содржи 80 проценти есенцијални масни киселини.

Евротип
SNBROKER
To Top