Новости

Мода и убавина

6 Грешки поради кои кожата изгледа постаро

Справувањето со вистинските и ефективни навики за убавина и нега на кожа може да биде исцрпувачки, особено поради неколкуте контрадикторни совети што секојдневно ни ги поставуваат експерти за убавина. Во еден момент потребно е двојно чистење на лицето, а во друг непожелен третман на кожата. Така, најлогично е да го правите она што (докажано) ви одговара.

Сепак, постојат неколку навики за убавина кои без сомнение додаваат години на вашиот израз, правејќи ја вашата кожа да изгледа уморна, досадна или сува и оштетена.

Ова се шесте навики за нега на кожа што не смеете да ги повторувате.

1. Отстрането користење на заштитен фактор секој ден

Без разлика дали станува збор за дожд или сонце, зима или лето, заштитата на кожата од штетните УВ зраци е задолжителна доколку сакате да спречите предвремени знаци на стареење. Некои пудри и затемнети креми содржат заштитен фактор 15, но тоа не е доволно. УВ -зраците продираат низ облаци и потребен ви е крем со висок заштитен фактор секој ден и во секоја ситуација.

2. Користите влажни марамчиња за отстранување на шминката

Влажните марамчиња ја загрозуваат состојбата на вашата кожа. Повеќето марамчиња за чистење, содржат хемикалии слични на детергент и силни алкохоли кои го отстрануваат природниот PH баланс на кожата. Овие состојки можат да предизвикаат иритација и да ја остават кожата сува, дехидрирана и чувствителна, откриваат експертите. Марамчињата не ја чистат кожата правилно и наместо тоа шират бактерии на лицето, што подоцна може да предизвика повеќе проблеми. Прекумерното чистење со груби марамчиња, всушност може да ја разреди кожата и да ја направи постара. Наместо тоа, одберете средства за чистење.

3. Нанесување премногу пудра

Не само начинот на кој се грижите, туку и начинот на шминкање може да ја направи вашата кожа да изгледа постара отколку што е. Пудрата ја прави кожата да изгледа сува и без сјаj. Посегнете по полесни формули кои ја прават кожата да изгледа еластична и сјајна (P.S. хијалуронската киселина како состојка постигнува најсилен ефект). Нанесете ја пудрата само на деловите од лицето каде што ви е најпотребна, или на областите кои се склони кон маснотии.

4. Го прескокнувате кремот за хидратација

Погрешивте ако мислевте дека навлажнувачот е доволен, особено ако имате сува кожа. Според експертите, влагата и хидратацијата се на врвот на листата на приоритети ако сакате вашата кожа да изгледа младолико, и тие се компензираат со серуми и хидратантни креми секој ден. После тоа, нанесете го маслото како последен допир за сјајна кожа.

5. Користење премногу темна сенка за очи

Иако темната шминка за очи може да биде одлична опција за вечерен изглед на вашиот ,,make up”, генерално, тaa ве прави да изгледате постаро. Одлучете се за кафеава или сива боја која нежно ќе ги врами вашите очи и ќе создаде посуптилен, модерен изглед. Исто така, темните пудри и кармини не се пожелни – сјајот за усни и намаленото руменило ќе бидат доволни за безвременски изглед.

6. Прекумерен пилинг

Не е тајна дека прекумерната употреба на пилинг на лицето може да предизвика црвенило и иритација. Дури може да се предизвика непоправлива штета доколку се користи премногу често. Секојдневната употреба на ,,силни” пилинзи ја нарушува вашата природна липидна бариера, што помага во природната хидратација на горните слоеви на епидермисот. Ова може да доведе до проширени вени, лузни и истенчување на кожата, предупредуваат експертите. Клучот е да ја пронајдете вистинската формула и да ја користите само еднаш неделно. Нежните средства за чистење и маски ги раствораат мртвите клетки на кожата и промовираат поздрав изглед на лицето.

Евротип
SNBROKER
To Top