Новости

Патувањa

Бурџ Калифа – Највисоката зграда во светот, на чиј врв температурата е 15 ° C пониска отколку на приземјето

Бурџ Калифа – Зградата која постави најмногу светски рекорди. Таа е три пати повисок од Ајфеловата кула и двапати повисок од Емпајер Стејт Билдинг во Њујорк.

Дубаи без сомнение е целосно фасцинантно место кое има страст да поставува и урива светски рекорди. Се вели дека неговите чудесни градби моментално држат повеќе од 220 светски рекорди.

И како една од главните атракции е Бурџ Калифа, дом на околу 900 резиденции кои се движат од студија до апартмани со една спална, две спални, три спални и четири спални. Да се ​​живее овде значи да се живее на најпрестижната адреса на Дубаи, која несомнено носи погодности, како што се здравствен и велнес клуб кој вклучува најсовремена теретана, олимписки базен и луксузен спа центар.

И покрај тоа што е највисоката зграда во светот, овој облакодер држи и различни рекорди.

Облакодерот беше официјално отворен во 2010 година, а со својата висина од 829,84 m ја презеде титулата за највисока зграда во светот, повисока и од кинескиот облакодер Тајпеј 101.

Бурџ Калифа се состои од 163 ката и е опкружена со 11 хектари парк. Има 57 лифтови, од кои некои се специјално дизајнирани, бидејќи мора да служат како соодветен излез во случај на пожар и слични опасности. Не би сакале да се качувате на такви височини користејќи скали, нели? За среќа, Бурџ Калифа го има и највисокиот лифт во светот, кој се искачува 504 метри и се движи со брзина од 60 километри на час.

За да може облакодерот да остане впечатлив, потребно е одвреме-навреме да се чисти и „полира“. Потребни се три месеци и 36 работници да ги отстранат наслагите од пустинскиот песок од сите прозорци, па штом ќе се завршат сите прозорци, време е да почнете одново.

Бурџ Калифа го посетуваат милиони туристи годишно, па затоа е препорачливо однапред да резервирате билети. Можно е да се купат на лице место, но тогаш се двојно поскапи. Исто така, цената на билетот зависи од тоа колку далеку сакате да се искачите.

Платформите на 124, 125 и 148 ката се отворени за туристи. Исто така, можно е да се посети опсерваторијата која исто така се наоѓа во Бурџ Калифа. Иако не се оди до крај, импресивна е и глетката од овој дел на Бурџ Калифа.

Цените на билетите се движат од 37 евра па нагоре, додека влезот за деца до четири години е бесплатен.

И кога ќе одлучите да се искачите на врвот на ова архитектонско чудо, не заборавајте ја вашата јакна. На највисоката точка на Бурџ Калифа, температурата е речиси 15 ° C пониска отколку на приземјето.

Евротип
SNBROKER
To Top